Turystyka eutanazyjna.
Turystyka eutanazyjna.
Turystyka eutanazyjna.
Różnica w regulacjach prawnych dotyczących legalności eutanazji i wspomaganego samobójstwa między różnymi krajami doprowadziła do powstania zjawiska nazywanego turystyką eutanazyjną. (Suicide tourism, or euthanasia tourism). osoby, które chcą zakończyć życie w sposób ich pojęciu godny a nie mogą tego zrobić w swoim kraju ze względu na uregulowania prawne wyjeżdżają do państw gdzie jest to dozwolone. Turystyka samobójcza stała się obiecującą alternatywą dla osób, które chcą zakończyć swoje życie. Zjawisko to w Europie kojarzone jest głównie ze Szwajcarią gdzie co prawda eutanazja jest prawnie zakazana ale pomocnictwo w samobójstwie jest dozwolone.
Dignitis jest jedna z ośmiu Szwajcarską organizacja non- profit oferującą pomoc w samobójstwie swoim członkom. Organizacja powstała w 1998 roku i została założona przez Ludwiga Minellinga. Dignitis oferuje swoim członkom zamieszkałym w Szwajcarii lub poza jej granicami, pomoc w samobójstwie w asyście lekarza. Członkiem organizacji może być każdy, który wniesie składkę w wysokości 80 frank rocznie.
Według raportu
koszt około 2500 ts franków w 2022
Procedura wspomaganego samobójstwa stosowana przez Dignitas opiera się na kilku kluczowych etapach.
Diagnoza. Najpierw lekarz musi zdiagnozować terminalną chorobę pacjenta. Osoba chcąca skorzystać z usług musi także podpisać oświadczenie o zgodzie na samobójstwo, potwierdzając tym samym swoją decyzję.
Konsultacje i zgoda: Osoba ta musi przejść przez co najmniej dwie konsultacje z personelem Dignitas oraz niezależnym lekarzem, który ocenia dostarczone przez pacjenta dowody na chęć umierania. Wymagane jest także prawnie dopuszczalne potwierdzenie chęci śmierci w formie pisemnej deklaracji podpisanej przez niezależnych świadków. W wyjątkowych sytuacjach, gdy pacjent fizycznie nie może podpisać dokumentu, tworzy się krótkie wideo, na którym pacjent potwierdza swoją tożsamość i chęć śmierci.
Ponowna weryfikacja decyzji: Bezpośrednio przed podaniem śmiertelnej dawki, osobie przypomina się, że zażycie leku spowoduje śmierć. Kilka razy pyta się, czy pacjent chce kontynuować lub zastanowić się dłużej. Daje to możliwość w każdej chwili wycofania się z procesu.
Udział świadków: W procedurze uczestniczą trzej świadkowie, z których co najmniej jeden nie może odnosić korzyści spadkowych z tej decyzji. Często jednym z nich jest pielęgniarka.
Przygotowanie i wykonanie: Osoba, która chce zakończyć życie, zażywa samodzielnie doustnie lek przeciwwymiotny, a po około pół godziny - śmiertelną dawkę pentobarbitalu rozpuszczonego w wodzie. Pentobarbital, pochodna kwasu barbiturowego, powoduje zgon przez depresję ośrodkowego układu nerwowego, zasypianie, a następnie zatrzymanie oddechu.
W przypadku, gdy pacjent korzysta z rurki żołądkowej wprowadzonej przez nos lub z rurki PEG (przezskórna gastrostomia endoskopowa) przez brzuch, lub gdy ma wcześniej założoną kroplówkę dożylną i jest w stanie samodzielnie wcisnąć tłok strzykawki (bez igły) wypełnionej lekiem, przymocowanej do rurki lub kroplówki,to aplikuje sobie lek przez wciśnięcie tłoczka.
Jeżeli pacjent posiada rurkę żołądkową lub kroplówkę dożylną, ale nie jest w stanie samodzielnie użyć strzykawki, DIGNITAS zapewni pilot zdalnego sterowania, który można aktywować minimalnym ruchem (np. palcem, palcem u nogi lub szczęką), aby uruchomić dołączoną pompę.
W sytuacji, gdy używany jest sztuczny aparat oddechowy, pacjent musi również uruchomić tzw. „terminator zasilania”, który automatycznie odetnie dopływ prądu pewien czas po zażyciu leku i wyłączeniu aparatu oddechowego.
Jeśli lek będzie przyjmowany przez żołądek, pacjent powinien najpierw zażyć do 70 kropli Paspertinu (metoklopramid) jako środka przeciwwymiotnego, aby zapobiec wymiotom spowodowanym przez nieprzyjemny smak. W przypadku nietolerancji metoklopramidu dostępne są alternatywne leki.
W ostatnich latach coraz bardziej popularnym krajem turystyki eutanazyjne staje się Belgia zwana przez niektóre media "światową stolicą eutanazji" Belgia ma najbardziej liberalne prawo eutanazyjne na świecie. Impulsem do tego stała się “odkrycie” Dyrektywy UE z 2005 r. zezwalającej na uznawanie kwalifikacji medycznych w innym państwie członkowskim UE" co spowodowało ułatwienie turystyki eutanazyjnej. Powstało nowe zjawisko. Pacjenci z krajów gdzie pomocnictwo we wspomaganym samobójstwie jest zakazane przyjeżdżają do Belgii w towarzystwie swoich lekarzy aby zakończyć życie na swoich warunkach. W 2022 roku zarejestrowano co najmniej 61 takich przypadków. Jest to liczba najmniejsza ponieważ nie ma obowiązku zgłaszania kraju pochodzenia pacjenta.
Skala turystyki eutanazyjne nie jest znana. Szwajcarska Organizacja Dignitas podaje, że tylko z jej usług rocznie korzysta około 200 obcokrajowców.
Statystyki organizacji Dignitas