Eutanazja na świecie. Niemcy
Eutanazja na świecie. Niemcy
W Niemczech nie ma ustawy regulującej sprawę eutanazji. Pomoc w samobójstwie jest zabroniona i grozi za to kara do pięciu lat pozbawienia wolności. Zakaz wspomaganego samobójstwa wszedł w życie w 2015 roku i zostało to uregulowane w & 217 Kodeksu Karnego. Była to reakcja na powstanie organizacji, które w sposób komercyjny zajmowały się organizowaniem i pomocą w samobójstwie.
"Kto z zamiarem nakłaniania do popełnienia samobójstwa innej osoby stwarza, nakłania lub pośredniczy w tym celu w celach handlowych, podlega karze pozbawienia wolności na czas nieprzekraczający lat trzech lub karze grzywny.
2. Każda osoba, która sama nie prowadzi działalności gospodarczej i która jest albo krewnym innej osoby, o której mowa w ust. 1, albo jest jej bliska, jest zwolniona od kary jako uczestnik".
Konsekwencja takich zapisów było to, że lekarze oferujący pomoc osobom, które chciały umrzeć podlegały ściganiu. Wywoływało to cały szereg komplikacji prawnych i w konsekwencji sześć skarg do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego.
W dniu 26 lutego 2020 r. Federalny Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zakaz wspomaganego samobójstwa na podstawie art. 217 kodeksu karnego narusza konstytucję. W orzeczeniu stwierdzono: "Jako wyraz autonomii osobistej, ogólne prawo do wolności obejmuje prawo do samostanowienia o śmierci. Prawo do samo stanowiącej śmierci obejmuje wolność odebrania sobie życia" W konsekwencji artykuł 217 kodeksu karnego ogranicza prawa jednostki co jest niezgodne z konstytucją.
W maju 2021 roku Niemieckie Stowarzyszenie Medyczne zmieniło zapis kodeksu etyki zawodowej lekarzy zabraniające im pomoc w samobójstwie, zezwalając na taką procedurę. To do nich indywidualnie należy decyzja czy spełnić czy nie prośbę pacjenta o pomoc w samobójstwie.
W przeciwieństwie do Belgii Holandii czy Kanady w Niemczech nie ma jednej federalnej instytucji kontrolującej przestrzeganie przepisów dotyczących samobójstwa wspomaganego.
W Niemczech działa kilka organizacji, które udzielają pomocy osobom rozuważającym opcje na koniec życia. Niektóre z tych organizacji to:
Deutsche Gesellschaft für Humanes Sterben (DGHS) e.V.: - organizacja oferująca wszechstronne porady związane z końcem życia, takie jak sporządzenie testamentu życia lub pełnomocnictwa. Zapewniają również niezawodny i godny sposób na samobójstwo wspomagane, jeśli są spełnione wymagania ustalone przez Federalny Trybunał Konstytucyjny.
Sterbehilfe Deutschland e. V.: - organizacja dostarczająca informacji o opcjach na koniec życia i oferująca pomoc osobom rozważającym samobójstwo wspomagane..
Verein Sterbehilfe -organizacja pomagająca ludziom kształtować koniec ich życia zgodnie z ich własnymi życzeniami.
Liczba przypadków eutanazji w Niemczech nie jest dokładnie znana, ponieważ nie istnieje federalna instytucja kontrolująca ten problem. Według szacunków Berliner Zeiting w 2022 roku było to około 500 przypadków.
W 2022 roku 227 ( rok wcześniej 120 ) osób skorzystało z pomocy Deutsche Gesellschaft für Humanes Sterben (DGHS) e.V. w tym 63% kobiet.
W celu rozpatrzenia wniosków DGHS opracował szereg kryteriów należytej staranności, za pomocą których ustala się dobrowolną odpowiedzialność za życzenie samobójcze. W szczególności ważne jest, aby osoba, która chce popełnić samobójstwo, wiedziała, co robi, nie działała pod wpływem emocji i była świadoma możliwych alternatyw, takich jak opieka paliatywna lub usługi hospicyjne. Ponadto ważne jest, aby chęć popełnienia samobójstwa była trwała, nie wpływały na nią osoby trzecie oraz aby osoba chcąca popełnić samobójstwo wspomagane była świadoma, że musi dokonać samobójstwa samodzielnie.