Eutanazja definicje
Eutanazja definicje
Termin eutanazja pojawił się w starożytnej Grecji jako określenie “dobrej śmierci” . Nie była jednak rozumiana w znaczeniu obecnym lecz jako praktyka podawania opium umierającym pacjentom, aby złagodzić ich ból.
Pod koniec XIX wieku termin eutanazja nabrał dzisiejszego znaczenia jako medyczne zakończenie życia pacjenta, który nie ma nadziei na wyzdrowienie a jego choroba wiąże się z cierpieniem nie do zniesienia. Termin ten był używany jako eufemizm, żeby nie stosować zwrotu np. “zabijanie z litości”
Najczęściej akceptowaną współczesna definicję eutanazji sformułował filozof etyk John Keown
Eutanazja jest aktywnym, celowym zakończeniem życia pacjenta przez lekarza, który uważa, że śmierć jest dla niego korzyścią”.
Eutanazja może przybierać różne formy:
Eutanazja dobrowolna– gdy osoba jest sprawna umysłowo i wyraża świadomą zgodę i wolę na zakończenie życia.
Eutanazja niedobrowolna – gdy osoba pozbawiona życia nie jest w stanie wyrazić zgody (na przykład z powodu niepełnosprawności, choroby lub niedojrzałości), ale uważa się, że gdyby była w stanie wyrazić świadomą zgodę, zrobiłaby to. W przypadku eutanazji niedobrowolnej, ktoś inny wyraża zgodę w imieniu osoby pozbawionej życia.
Eutanazja mimowolna – gdy osoba pozbawiona życia nie wyraża świadomej zgody lub, w przypadkach, gdy ktoś nie jest w stanie wyrazić zgody z powodu niepełnosprawności, choroby lub niedojrzałości, uważa się, że nie wyraziłaby zgody, gdyby była w stanie.
Zwolennicy legalnie dostępnej eutanazji zazwyczaj popierają zarówno eutanazję dobrowolną, jak i niedobrowolną (na przykład w przypadku poważnie niepełnosprawnego niemowlęcia lub osoby z zaawansowaną demencją), ale nie eutanazję przymusową.
Inny podział:
Eutanazja czynna - działanie w którym lekarz lub inna osoba na prośbę chorego podejmuje czynności, które doprowadzają do śmierci pacjenta.
Eutanazja bierna - zaprzestanie podtrzymywania życia osoby śmiertelnie chorej, które doprowadza do jego śmierci.
Samobójstwo wspomagane- odebranie sobie życia z pośrednim lub udziałem lekarza.
Testament życia ( pro futuro) to dokument, w którym osoba wyraża swoje życzenia dotyczące opieki medycznej, gdy nie jest w stanie samodzielnie podejmować decyzji. W testamencie życia można określić swoje preferencje dotyczące:
Podtrzymywania życia: Czy życie ma być podtrzymywane za wszelką cenę, nawet jeśli stan jest beznadziejny?
Zabiegów medycznych: Jakie rodzaje zabiegów można podjąć lub odmówić?
Donacji narządów: Czy wyrażamy zgodę na przekazanie naszych narządów po śmierci?